Čistota a kvalita

obr. levandulovy esencialny olejKvalitatívne delenie éterických olejov

Neustále narastá množstvo produktov, ktoré tvrdia, že obsahujú éterické oleje. Líšia sa cenou aj kvalitou a nachádzame ich medzi kozmetikou aj v aromaterapii. Mnoho z nich však nepoužíva 100% čistej éterické oleje a často je nahrádza voňajúcimi chemickými látkami, prípadne drahé éterické oleje riedi.

Éterické oleje, ktoré sú 100% čistej aromatické látky, ktoré boli starostlivo získavané destiláciou rastlín. Neobsahujú plnidlá ani umelé prísady, ktoré by oslabovali ich aktivitu. Správny postup extrakcie a metódy kontroly kvality zaručujú, že éterické oleje neobsahujú žiadne kontaminanty ako pesticídy alebo iná chemické rezíduá. Okrem toho, že sú prírodného pôvodu a 100% čisté, prechádzajú aj ďalšími testami kvality, ktoré každému oleji zaručujú správne pomery jeho aktívnych zložiek.

Dokonca aj 100% čistý éterický olej nemusí byť účinný, ak sa na destiláciu nepoužili vhodné časti rastlín, pokiaľ rastlina nevyrástla v prostredí, ktoré je pre ňu vhodné alebo nebola zozbieraná v správnej dobe a nebola správne destilovaná. Môže sa dokonca stať, že extrakt z  rastliny zozbieranej v nevhodnom čase bude obsahovať škodlivé zložky.

obr. levandua na vyrobu eterického oleja

Certifikované čisté éterické oleje terapeutickej kvality sú také, ktoré sú 100% prírodné a bez syntetických prvkov alebo kontaminantov. Prechádzajú prísnym testovaním hmotnostnej spektrometrie a plynovou chromatografiou, ktoré zaručujú ich správne zloženie a pôsobenie. Takéto  oleje predstavujú najbezpečnejšie a najprínosnejšie éterické oleje, aké máme v dnešnej dobe k dispozícii.

Ako poznám čistý éterický olej na vlastnej koži?

Vyskúšajte toto: Porovnajte vôňu 100% levanduľového terapeutického oleja s iným levanduľovým olejom alebo produktom obsahujúcim levanduľu. Ak je vôňa tohto druhého produktu v niektorom tóne príliš vtieravá, možno tento olej obsahuje chemické zložky. Čistý, 100% levanduľový olej terapeutickej kvality by mal mať harmonické, široké spektrum vôňe a mal by voňať krištáľovo čisto. Skúste si tento olej naniesť na pokožku. Čistý olej by nemal byť klzký, olejnatý, ale mal by sa rýchlo a bezo zvyšku vstrebať do kože.