Éterická emočná lekárnička

Občas sa nám stane, že sa cítime obeťou vlastných emočných stavov. Aké by to bolo, keby sme mali  doma vlastnú apatieku esenciálnych olejov, ktorá nám poskytne prístup k výberu pocitov, aké chceme? Ako nedočkavé dieťa, ktoré otvára bonboniéru, kochá sa pestrou paletou farieb a vzorov a nechá sa lákať chuťami, ktoré si predstavuje, že mu zhýčkajú jazyk a oblažia dušu, tak aj my sa môžeme rozmaznať tým, že si vyberieme a podporíme náladu použitím esenciálnych olejov.

Emočné liečenie a vybalancovanie nálady sa deje vtedy, keď sa do starému príkazu v mozgu dá nový podnet. Vône prechádzajú čuchom cez limbický systém, amygdalu, hypothalamus a iné časti mozgu a tela. Podľa toho ako a aká vôňa príde sa vyhodnocuje odpoveď . Traumatické spomienky, ktoré sa uchovávajú v amygdale sa dokážu pod vplyvom vône uvoľňovať. Keď sa dokáže posunúť dôležitosť, ktorú človek prikladá danej spomienke, amygdala dokáže uvoľniť traumu danej spomienky. Toto robí z aromaterapie vynikajúci prostriedok pre emočné liečenie a vyrovnávanie nálad.

Tu je jeden príklad:

Malé dieťa prežíva obrovskú traumu, napr. jeho rodič má rakovinu a následne zomrie. Telo tohto dieťaťa zažíva príval vnútornej chémie tela, ktorá podporuje prežívanie stresu, traumy a žiaľu. A potom, keď sa stane ďalšia trauma, napr. zomrelý rodič je nahradený a rodič, ktorý ostal sa znovu ožení/vydá, vyplavia sa ďalšie chemikálie, aby sa mohol vyrovnať s novým rodičom, prípadne s novými súrodencami.

Ak sa počas alebo po traumatickom období v živote tohto dieťaťa nedoplnia chemické zásoby, jeho kapacita zvládania je doslova chemicky vybrakovaná. Môže sa to prejaviť napr. tým, že bude viac plakať, ľahšie upadne do zlej nálady, možno si ho budú doberať, že je  uplakanec, alebo jednoducho bude horšie zvládať život.  Zmeškaný termín na odovzdanie projektu do školy, zlé známky, alebo zlé športové výsledky môžu byť tou poslednou kvapkou. Tieto isté udalosti sa môžu stať aj inej osobe s plnou zásobou správnej chémie v tele, ktorá ich zvládne hladko. Aký je medzi nimi rozdiel?

Jednou z najdôležitejších chemikálií, ktoré prichádzajú k činnosti pri týchto situáciách sú endorfíny . Keď nám začnú chýbať endorfíny, začínajú sa problémy so zvládaním. Endorfíny nám slúžia nielen na prežívanie radosti, ale tiež nám poskytujú akýsi vankúšik chrániaci nás pred emocionálnou ale aj fyzickou bolesťou. Keď ich máme málo, túžba po ich dopĺňaní nás privádza k rôznym typom správania (podobne ako keď závislák túži po droge).

Typicky sa môžu vyvinúť dva druhy závislostí. Jeden z nich je vo všeobecnosti uspokojiteľný abnormálne intenzívnymi hladinami vzrušenia, alebo potešenia, keďže zvýšená intenzita je nutná, aby sme dostali našu chemickú „dávku“.  Náš receptor na prijímanie opiátov prijme svoje endorfíny . Preto robíme aktivity, ako sú bungee jumping, pornografia, nadmerné hranie video hier, prílišná sexuálna aktivita, gambling, prílišná konzumácia sladkostí, alebo iné veci, ktoré sú známe tým, že vytvárajú endorfíny – aby sme zaplnili svoju potrebu.

Druhý typ závislosti sa obyčajne sústredí na  opiáty prinášané do tela zvonku vo forme bolesť utlmujúcich opiátových drog. Tieto sú prijímané tými istými opiátovými receptormi . Obidva tieto typy závislostí sú veľmi silné pokiaľ chemická potreba nášho tela nie je doriešená.

Čo sa týka potenciálneho riešenia, pozrime sa na esenciálny olej zo Slamienky. Slamienka má účinné analgetické a bolesť utlmujúce vlastnosti. Má veľa ketónov . čo je zložka s účinnými regeneračnými účinkami.  Ľudia, ktorí potrebujú  a používajú bolesť utlmujúce prostriedky,  či už z hore uvedenej prvej, alebo druhej kategórie pri použití slamienky zažijú tento analgetický účinok, ale taký, ktorý je zdravý, a naopak obnovuje zdravú funkciu receptorov. Veda ešte skúma čo presne sa deje v takom prípade  v tele. Či je uspokojená chemická potreba, alebo  sa otvorila cesta na prijímanie upokojujúcich látok, ešte nevieme, ale to čo vieme, je že po použití oleja bohatého na ketóny sa človek cíti lepšie,  keďže konečne pocíti úľavu od „bolesti“. Jeho zvládacia kapacita sa zvyšuje.  S prírodnými, liečivými chemikáliami v primeranom množstve takýto človek konečne môže zažiť uzdravovanie.

Rozmanité a koncentrované chemické zložky v esenciálnych olejoch čistia, uzemňujú, balancujú, pozdvihujú a upokojujú centrálny nervový systém a emočné telo. Niektoré esenciálne oleje, ako napríklad kadidlo, pačuli, alebo santal – majú vysokú koncentráciu sesquiterpénových molekúl, ktoré sa v klinických štúdiách preukázali schopnosťou  prejsť mozgovou bariérou. Tieto molekuly majú významný okysličujúci účinok na mozog a keď sa tento efekt spojí s aromatickou stimuláciou – môžu pomôcť amygdale pri uvoľňovaní vplyvu uschovaných spomienok.

Tu sú niektoré ďalšie preukázanú mentálne aj emočné účinky:

  • Očisťovanie negatívnych spomienok
  • Redukcia stresu, úzkosti a napätia
  • Pomoc proti mentálne j únave
  • Pozdvihovanie nálady
  • Upokojovanie nervového systému
  • Uvoľňovanie svalového napätia
  • Navodenie výdatného odpočinku
  • Zvyšovanie pocitu odvahy a odhodlania
  • Podporuje katarziu – uvoľňovanie zablokovaných emócií
  • Podpora opravy DNA

Esenciálne oleje poskytujú efektívny podporný prostriedok na  proces emočného uzdravovania – na zbavovanie sa starých návykov a neefektívnych programov(resp. ich premenu na niečo účinnejšie). Aromaterapia umožňuje človeku využiť voňavú silu rastlín na uzdravovanie, alebo jednoducho na podporu stavu pohody pomocou vône, ktorá potom ovplyvňuje to ako myslíme, cítime a ako sa správame.

 

 

Podobné články