Spôsoby používania

Použitie éterických olejov

Éterické oleje sa dajú použiť pre širokú škálu emocionálnych a fyzických problémov. Môžeme ich užívať samostatne alebo v zmesiach – všetko záleží na požadovanom účinku a na skúsenostiach človeka, ktorý je aplikuje. Bežne sa užívajú tromi základnými spôsobmi: aromaticky (rozptyľovaním do vzduchu), lokálne (na kožu).

Aromatické použitie

Čuch pôsobí v našom tele na mnoho fyziologických mechanizmov, vrátane stimulácie tvorby hormónov a ďalších metabolických procesov. Aromaterapia je založená na predvídateľných reakciách nášho tela na jednotlivé čuchové vnemy. Niektoré oleje majú po rozptýlení do vzduchu veľmi stimulujú účinok, zatiaľ čo iné tíši a upokojujú. Rozptyľovanie éterických olejov navyše čistí vzduch od nežiaducich pachov a patogénnych mikroorganizmov. Odporúčame používať difuzéry, ktoré oleje nezahrievajú a tak nemenia  ich chemickú štruktúru. Éterické oleje môžeme tiež pridávať do prostriedkov na umývanie a na pranie, kde zvýšia ich účinnosť, budú pôsobiť proti mikroorganizmom a dodajú príjemnú vôňu.

Lokálne použitie

Pretože molekulárnej zloženie éterických olejov je blízke zloženie nášho tela, esenciálne oleje sa po aplikácii na kožu ľahko vstrebávajú a majú v danej oblasti rýchly lokálny účinok. Upokojujú, lieči, regenerujú a s úspechom ich môžeme použiť pri masáži a pri kozmetických procedúrach. Pôsobí tiež ako prírodné dezinfekcia. Chemická štruktúra éterickýh olejov im dovoľuje prenikať kožou do krvného riečišťa a pôsobiť tak na celé telo.

Ako užívať éterické oleje

Užívanie éterických olejov je veľmi jednoduché a ich účinok býva hlboký, dokonca transformačný. Je dobré si spočiatku nájsť niekoho, kto má s olejmi skúsenosti, prípadne študovať z bohatstva materiálov, ktoré boli o aromaterapii napísané.
Používajte vždy len 100% éterické oleje terapeutickej kvality a dodržujte inštrukcie na obale. Éterické oleje by nemali prísť do očí, do ucha alebo do otvorených rán. Ak sa pri lokálnom použití objavia začervenanie alebo podráždenie pokožky, aplikujte na podráždené miesto rastlinný olej (frakcionovaný kokosový alebo olivový).